Jak pomóc osobom starszym przetrwać letnie upały?

>>Jak pomóc osobom starszym przetrwać letnie upały?

Panujące za oknem temperatury nieustannie przypominają nam, że mamy lato – w tym roku wyjątkowo słoneczne i upalne. Choć taka pogoda z pewnością cieszy osoby wypoczywające nad wodą, to jednak bywa bardzo niebezpieczna, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych. Dlatego seniorzy oraz ich opiekunowie powinni przestrzegać kilku zasad, które pomogą im przetrwać ten czas.

Organizm człowieka w głównej mierze składa się z wody – jest ona niezbędna, by zachodziły w nim wszystkie niezbędne procesy życiowe. Ilość wody w organizmie spada jednak wraz z wiekiem, a seniorzy mają jej około 30% mniej niż osoby dorosłe. M.in. z tego względu upały są dla nich bardzo groźne – naturalnym procesem chłodzenia organizmu jest pocenie, w którym jednak tracimy nie tylko wodę, ale również niezbędne składniki mineralne: potas, fosfor, magnez. Dodatkowo, osoby starsze często borykają się z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, cukrzycą – w trakcie upałów są one szczególnie groźne, a ich objawy mogą się nasilać.

Po pierwsze – pić

Najważniejszą zasadą na letnie upalne dni jest regularne nawadnianie organizmu – na co dzień zapotrzebowanie człowieka na wodę wynosi około 2 litrów na dobę, w trakcie upałów może jednak dwukrotnie wzrosnąć. Wiadomo, że seniorom może być trudno wypić za jednym zamachem szklankę płynu, więc warto zadbać o to, by miał w zasięgu szklankę (lub butelkę ze słomką czy specjalnym ustnikiem) i przez cały dzień regularnie popijał wodę. Oprócz wody, senior może pić również niesłodzone herbatki owocowe i ziołowe, a także soki owocowe bez dodatku cukru (najlepszy jest sok pomidorowy, który pomoże uzupełnić niedobory potasu i fosforu). Lepiej unikać natomiast kawy i kolorowych napojów gazowanych.

Należy przy tym pamiętać, że wodę dostarczamy sobie również w postaci pożywienia, zwłaszcza zup, owoców i warzyw. Do letniego menu osoby starszej warto więc wprowadzić lekkie chłodniki, zupy warzywne, a także arbuzy – to idealny owoc na upalne dni! Dokładniejszych porad dotyczących letniej diety seniorów zawsze mogą udzielić również lekarze oraz wyspecjalizowane pielęgniarki z centrum Ewdomed podczas wizyty w domu osoby starszej.

O czym warto pamiętać?

Seniorzy powinni też przestrzegać innych zasad, które pomogą im bezpiecznie przetrwać letnie temperatury. Przede wszystkim powinny unikać przebywania poza domem od godziny 10:00 do 18:00, kiedy promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze. Jeśli muszą wyjść, powinny ubrać się w jasną i przewiewną odzież, pamiętać o nakryciu głowy, posmarowaniu skóry kremem z filtrem oraz mieć przy sobie niewielką butelkę z wodą.

W domu natomiast warto zainwestować w rolety, które ochronią wnętrze przed nagrzewaniem przez słońce oraz niewielki stojący wiatrak. Większość tego typu urządzeń wystarczy jedynie podłączyć do prądu i uruchomić jednym przyciskiem, więc senior bez problemu poradzi sobie z jego obsługą.

2018-08-07T12:32:04+02:00 7 sierpnia 2018|