Problemy skórne u osób starszych

>>Problemy skórne u osób starszych

Problemy skórne u osób starszych – jak sobie z nimi radzić?

Zmiany skórne u osób starszych to dość powszechny problem. Wraz z wiekiem na skórze seniorów przybywa plam, pieprzyków, nierówności kolorytu, ale w większości przypadków nie są one groźne. Z kolei na skutek zmniejszenia elastyczności skóry staje się ona sucha, szorstka i łatwiej pęka. Co trzeba wiedzieć o problemach skórnych u seniorów? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Zmiany skórne u seniorów bardzo często związane są z naturalnymi procesami starzenia się organizmu. W ciele osoby starszej znajduje się nawet 30% mniej wody niż w organizmie człowieka dorosłego czy młodego, co odbija się też na stanie jego skóry. Jest ona sucha, szorstka, łatwiej pęka, staje się pogrubiona i pokryta zmarszczkami.

Jednym z najczęściej spotykanych problemów skórnych u seniorów jest świąd – należy więc pamiętać o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry. Jeśli nie przynosi to efektów, warto rozważyć kontakt z lekarzem. Niekiedy przewlekły świąd może być objawem chorób układu trawiennego, problemów z krążeniem oraz schorzeń wątroby.

Wirusy, bakterie, grzyby…

Problemy skórne u osób starszych mogą mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub grzybicze. Pojawiające się w różnych partiach ciała brodawki – niewielkie, wypukłe narośle, zazwyczaj zbliżone kolorem do skóry – są efektem zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego. Bakteryjnym schorzeniem skóry charakterystycznym dla wieku podeszłego jest róża – choroba wywoływana przez paciorkowce, której głównym objawem jest rumień i towarzyszący mu obrzęk, umiejscowiony zazwyczaj na twarzy oraz podudziu. Leczenie opiera się głównie na odpowiednio dobranej antybiotykoterapii. Wielu seniorów boryka się także z grzybicami, zwłaszcza stóp i paznokci. Wynika to m.in. z dość powszechnych u osób starszych zaburzeń krążenia, powodujących gorsze ukrwienie stóp. Głównym objawem grzybicy jest swędzenie między palcami, pęknięcia skóry oraz przebarwienia paznokci. W tym przypadku również konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Zmiany skórne, których nie można lekceważyć

U znacznego grona seniorów obserwuje się plany wątrobowe, czyli płaskie, ciemniejsze niż skóra zmiany o nieregularnym kształcie. Na ich powstawanie wpływa nadmierne odkładanie się melaniny, czyli pigmentu skóry. To z kolei może być wywołane przez ekspozycję skóry na promieniowanie słoneczne, a także przyjmowanie niektórych grup leków. Z reguły plamy wątrobowe nie są niebezpieczne, ale jeśli zaczynają swędzieć, zmieniają rozmiar, kolor czy zaczynają krwawić, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W niektórych przypadkach mogą one bowiem przekształcać się w zmiany przednowotworowe i nowotworowe.

Podobną czujność personel medyczny Ewdomedu zachowuje w przypadku innych znamion, pieprzyków czy brodawek skórnych występujących u naszych podopiecznych. Jakakolwiek niepokojąca transformacja ich wyglądu wymaga bowiem kontaktu z lekarzem.

2018-09-19T23:23:36+02:00 19 września 2018|